Kycklinghjärta och worldcup
Lägret börjar lida mot sitt slut, sista dagen imorgon. Att det varit ett tufft läger råder inget tvivel om. Hälften av tjejerna har flyttat till sjukstugan.
Något jag verkligen gått igång på är att worldcup i hockey har startat. Turneringarnas turnering. Det såg bra ut mot Ryssland och ikväll tror jag vi tar nästa seger mot Finland.
Inläggets andra bild kräver en förklaring. Jo, det var så att jag skulle se till att vi hade alla ingredienser till en kycklinggryta. Och visst hittade jag kyckling men inte filéer utan hjärta. Ingen av grabbarna var direkt förtjusta av vad de såg. Inte jag heller. När jag gjort bort mig så pass så var det bara att krypa till korset och provsmaka. Uppstekta i salt och peppar så gick det att äta men det blir ingen återkommande rätt på menyn.
Kommentarer
Sidor
Lägg till ny kommentar